Učinkovitost zupčastih remena u odnosu na klinaste
Približno trećina električnih motora u industrijskom i komercijalnom sektoru koristi remenski prijenos. Remenski prijenosi omogućuju fleksibilnost kod namještanja elektromotora glede na opterećenje, a remenice različitih promjera omogućuju povećanje ili smanjenje brzine pogonskog opterećenja.
Pravilno konstruiran remenski pogon nudi visok stupanj energetske učinkovitosti, radi tiho, ne treba ga podmazivati i radi praktički bez ikakvog održavanja.
Učinkovitost klinastog remenja
Klinasto remenje mogu imati kod montaže 95% energetske iskoristivosti. Iskorištenje klinastog remena ovisi o veličini remenice, stanju remenice, koherentnosti remenice, veličini zakretnog momenta i da li je odabran pravilan remen za prijenos snage. Energetska iskoristivost remena brzo pada na 90%, dok stariji pogoni s klinastim remenjem dostižu iskorištenje između 80% i 90%.
Za optimalnu energetsku iskoristivost prijenosa snage i optimalnu životnu dob klinastog remena, najbitnije je da je klinasti remen pravilno zategnut. Preslabo napeti klinasti remen klizi na remenici, vibrira i brže se troši. Prejako napeti klinasti remen se brže troši i samim time prije ga treba mijenjati.
Klinasti remen je pravilno napet kod najmanje napetosti na kojoj ne klizi na remenici. pošto se klinasti remen tijekom upotrebe zbog napetosti rasteže, potrebno je provjeravati napetost svaka tri mjeseca.
Učinkovitost zupčastih remena
Megadyne s inovativnim oblikom zubiju osigurava tihi rad remena
Jedina slabost zupčastog remena je bila buka kod rada, mada je proizvođač Megadyne našao rješenje za smanjenje buke s inovativnim oblikom zubiju RPP koji omogućuju zraku da izađe iz prostora između zuba i remenice.