Kako oksidacija utječe na maziva i opremu
Tijekom rada opreme (vozilo, stroj, reduktor, itd.) dolazi do miješanja ulja sa zrakom, česticama (nastale uslijed istrošenosti stroja), stranim tijelima i eventualno vodom. Tijekom daljnjeg rada, kisik u zraku veže se s vodom i metalnim česticama u mazivu, uzrokujući hrđu i koroziju. Takve oksidirane metalne čestice uzrokuju ljuštenje metalnih dijelova opreme.
Kao rezultat toga, tragovi trošenja mogu se pratiti na opremi, koje je moguće primijetiti kao perforirane površine i ogrebotine. Oksidirane metalne čestice djeluju kao katalizatori i ubrzavaju oksidaciju maziva. Oksidacija obično povećava viskoznost ulja ili se mast dodatno zgusti. Kada mazivo oksidira, stvara slobodne radikale, kiseline i oksidirane spojeve. Mnogi od tih spojeva topivi su u ulju i cirkuliraju cijelim sustavom. Oni koji nisu topivi mogu se vidjeti kao sedimenti, blato, sluz i nakupine. Spojevi nastali u ranoj fazi oksidacije nisu nužno opasni. Daljnja oksidacija ovih spojeva pretvara se u kiseline koje korodiraju metalne dijelove. Nastaju metalne soli koje povećavaju problem i mogu uzrokovati lančanu reakciju. Tijekom daljnje oksidacije nastaju tvari koje nisu topive u ulju. Inicijalna faza je stvaranje smole koja zgušnjava i potamni boju ulja te povećava viskoznost. Takvo ulje naziva se “pokvareno” ulje.
Od čega je ovisna brzina oksidacije?
Brzina oksidacije ulja ovisi o kvaliteti maziva (bazno ulje) i radnim uvjetima. Kada nusproizvodi oksidacije dođu u dodir s vrućom površinom, oni se mogu polimerizirati i oblikovati velike spojeve kao blato i obloge na sjenkama. Većina sustava i uređaja ne dopušta pretjeranu oksidaciju.
Rezultati oksidacije mogu biti:
- blokirani manji otvori,
- smanjena zračnost ležajeva,
- povišena radna temperatura,
- ubrzano starenje maziva.
Kako spriječiti rano starenje ulja i povećati učinkovitost rada strojeva?
Pojava sve viših radnih temperatura može vrlo brzo uništiti ulje i tako oštetiti opremu. Pravilo Arrhenius kaže da se za svakih 10°C iznad temperature od 65°C stupanj oksidacije udvostručuje odnosno smanjuje životni vijek maziva za pola.
Toplina je najučinkovitiji oksidacijski katalizator.
Kako bi se usporila oksidacija, razvijeni su antioksidanti koji pomažu održavanju svojstava podmazivanja čak i pri višim temperaturama i prisutnosti drugih katalizatora. Antioksidanti sprečavaju slobodne radikale i oksidacijske spojeve da se vežu s kisikom u mazivima. Na taj način antioksidanti produžuju vijek maziva. Preporučujemo korištenje kvalitetnih maziva proizvedenih iz svježih baznih ulja, bez korištenja recikliranih baznih ulja.